| Attribute | Details |
|---|---|
| Capacity | 30 Ltr. |
| R.P.M. | 1440 (No Load) |
| Watt | 85 |
| Rotary | 2 Way Reverse / Forward |
| Winding | Copper (D.C.) |
| Stamping | C.R.C. 20mm Length x 108/63 Dia. |
| Bearing | HCH Bearing |
| Capacitor | 2.5 Mfd Running |
| Oil Seal | 8 x 20 x 7 Rubber Base |
| Code Wire | Copper 8 Feet Length |
| Motor Body | Alu. Pressure Die Cast |
| Top | Heavy Grade Alu. |
| Handle | P.P.C.P. Virgin |
| Rod Shaft | S.S. |
| Pipe | 10 Inch S.S. |
| Dish Plate | S.S. + 225mm Dia. |
| Fix Flower | Alu. 85mm Length |
| Cutter Flower | Alu. 50mm Length |
| Total Weight | 3.550 kg |
68, Shakti Nagar Rd, Opposite Sanatan Mandir, Shakti Nagar,
Udaipur, Rajasthan 313001