| Attribute | Details |
|---|---|
| Capacity | 30 Ltr. |
| R.P.M. | 1440 (No Load) |
| Watt | 100 |
| Rotary | 2 Way Reverse / Forward |
| Winding | Copper (D.C.) |
| Stamping | 25mm Length x 108/63 Dia. |
| Bearing | HCH Bearing |
| Capacitor | 4 Mfd Running |
| Code Wire | Copper 5.5 Feet Length |
| Motor Body | C.I. |
| Top | Sheet Metal |
| Handle | P.P.C.P. Virgin |
| Rod | M.S. With Chrome, 12 Inch Length |
| Dish Plate | S.S. + PVC 250mm Dia. |
| Flower (Full) | Alu. 65mm Length |
| Total Weight | 6.800 kg |
68, Shakti Nagar Rd, Opposite Sanatan Mandir, Shakti Nagar,
Udaipur, Rajasthan 313001